12 októbra, 2024

Zemetrasenie na východnom Slovensku

Severnú časť Zemplína a Šariša v Prešovskom kraji zasiahlo minulý rok 9. októbra 2023 večer stredne silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo značné škody na majetku.

Vedecký kolektív Ústavu vied o zemi Slovenskej akadémie vied od prvých momentov mapoval situáciu nielen z počítačových údajov seizmických staníc, ale pracoval aj v teréne a monitoroval rozsah a charakter zemetrasenia. Vedci počas roka analyzovali seizmické údaje a skúmali dotrasy, ktoré nasledovali po hlavnom otrase.

Na stretnutí dňa 11.10.2024 vedci prezentovali svoje výsledky z ktorých vyplýva, že zemetrasenie bolo v mnohých ohľadoch výnimočné – dosiahlo magniutúdu 4,9 – čo je jedna z najvyšších hodnôt zaznamenaných na Slovensku - išlo o najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku od roku 1930. Jeho intenzita v epicentrálnej oblasti presiahla 8-stupeň Európskej makroseizmickej stupnice EMS-98.

Od októbra 2023 zaregistrovali odborníci takmer 50 dotrasov, z ktorých sa podarilo 18 lokalizovať. Päť z nich bolo dostatočne silných na to, aby ich pocítili aj miestni obyvatelia. Najsilnejší dotras sa odohral 22. februára 2024 a dosiahol magnitúdo 2,7. Odborníci z Ústavu vied o Zemi plánujú modernizovať lokálnu seizmickú sieť na východnom

Slovensku a pokračovať vo výskume v oblasti Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce aj prostredníctvom nových projektov. Je pravdepodobné, že sa v budúcnosti objavia podobné zemetrasenia znovu, aj keď s istotou nemôžeme povedať, kedy a v akej intenzite.

Iba z tejto jednej príčiny nahlásili klienti viac ako 1000 poistných udalostí celková hodnota škôd bola v hodnote až do výšky 16 miliónov EUR.

Súčasťou krytia živelných rizík v poistení nehnuteľností a zariadenia domácnosti je aj riziko zemetrasenia. Ak ľudia, ktorí škody utrpeli, majú toto riziko poistené, môžu žiadať poisťovňu o náhradu škôd, ktoré im zemetrasenie spôsobilo. Škody na domoch a bytoch sú uhrádzané z poistenia nehnuteľností a škody na zariadení – ako vybavenie domov, nábytok, elektronika, zničené osobné veci z poistenia zariadenia domácnosti – preto je ideálne mať kombináciu oboch týchto poistení.

To, či je riziko zemetrasenia zahrnuté v základnom alebo rozšírenom balíku poistenia majetku, záleží od

  • ponuky produktov konkrétnej poisťovne,
  • rozsahu rizík, ktoré si klient pri uzatváraní poistenia vyberie= roku uzavretia poistnej zmluvy – pri starších poistkách môže riziko zemetrasenia byť súčasťou voliteľného balíka pripoistení – za príplatok

Kedy máte nárok na náhradu škody

Zemetrasenie zaraďujú poisťovne medzi tzv. živelné riziká, definujú ho ako otrasy zemského povrchu vyvolané geofyzikálnymi procesmi, pohybom v zemskej kôre.

Poistné podmienky niektorých poisťovní za poistené riziko považujú zemetrasenie, ktoré dosahuje určitý stupeň medzinárodnej stupnice udávajúcej makroseizmické účinky zemetrasenia (EMS-98), a to v mieste kde nastala poistná udalosť (nie v epicentre).

  • až od 6-teho stupňa škody nahradí napríklad Allianz, ČSOB, Generali a Wüstenrot
  • slabšie zemetrasenia už od 5-teho stupňa sú kryté u poisťovní AXA, Premium, Kooperativa
  • krytie bez ohľadu na intenzitu poskytujú poisťovne Colonnade, UNIQA a Union

Ako postupovať v prípade živelnej katastrofy

Poistnú udalosť je možné nahlásiť telefonicky alebo prostredníctvom webovej stránky poisťovne. Obhliadky nehnuteľností sú realizované v jednoduchších prípadoch na diaľku prostredníctvom video-obhliadky, v prípade väčších poškodení poisťovňa vyšle technika na posúdenie a zdokumentovanie rozsahu škody.

Podľa zákona má poisťovňa povinnosť vyplatiť poistné plnenie do 15 dní od skončenia šetrenia poistnej udalosti – teda, keď je po kontrole podkladov známe, koľko má poistenému zaplatiť.

Ak nie je možné skončiť šetrenie do 1 mesiaca, poistený má nárok na zálohu na poistné plnenie, o ktoré je potrebné poisťovňu písomne požiadať.