Rakúsko v uplynulom období sprísnilo tresty pre vodičov, ktorí prekročia povolenú rýchlosť. Okrem zadržania vodičského preukazu môžu cestní piráti od marca prísť aj o auto.
Rýchla jazda je v krajinách Európskej únie dlhodobo najčastejšou príčinou dopravných nehôd. Neraz sa končia ťažkými zraneniami alebo aj smrťou. To bol aj dôvod, prečo v Rakúsku od 1. marca vstúpila do platnosti novela Zákona o cestnej premávke (StVO). Pripomeňme, že u západných susedov platí v obci rovnako, ako na Slovensku, maximálna rýchlosť 50 km/h, ale na okresných cestách je vyššia - 100 km/h a na diaľnici 130 km/h. Popri nich však platia aj lokálne zníženia povolenej rýchlosti.
Okrem štandardnej pokuty môžu vodiči prísť o vodičský preukaz, pokiaľ v obci prekročia rýchlosť o 50 km/h a mimo obce o 60 km/h. Ak vodič v rakúskej obci prekročí rýchlosť o viac ako 60 km/h alebo mimo obce o viac ako 70 km/h – hrozí mu zabavenie samotného vozidla, jedná sa však iba o dočasné zabavenie.
Ak je rýchlosť v obci prekročená o 80 km/h a mimo obce o 90 km/h, už sa priestupok kvalifikuje ako "prekročenie rýchlosti za obzvlášť nebezpečných podmienok." Vtedy môže prísť k trvalému skonfiškovaniu vozidla.
Po zadržaní auta priamo na mieste nasleduje dvojtýždňové obdobie, keď sa posudzuje závažnosť prípadu aj vlastník vozidla. Orgány činné v trestnom konaní skúmajú, či môžu vozidlo natrvalo skonfiškovať. Ak áno, na konci procesu sa ho predajú prostredníctvom verejnej aukcie.
Najčastejším dôvodom, prečo auto skonfiškované za rýchlosť nemohlo prepadnúť v prospech štátu, sú vlastnícke vzťahy. Pokiaľ vodič auto nevlastní a má ho na leasing alebo len požičané, vozidlo musí polícia vrátiť.
Pokiaľ vás v Rakúsku pri prekročenej rýchlosti nezastaví polícia, ale nameria stacionárny radar, pokuta sa rieši podobne, ako na Slovensku, teda formou objektívnej zodpovednosti. Rakúšania vtedy hovoria o anonymnom konaní (Anonymstrafverfügung). V ňom nie je obvinená konkrétna osoba, ale zodpovednosť má majiteľ auta.
Ani zahraničným vodičom sa priestupok neoplatí ignorovať, rakúska polícia totiž bežne zasiela podľa databázy evidenčných čísel pokuty aj na Slovensko.